ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Last updated: last week

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ. Πειραιά η Α.Ε. Μοσχάτου

Παράλληλα με το Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, η ΑΕ Μοσχάτου προχωράει θετικά και στο Κύπελλο Πειραιά, αφού με σχετική άνεση νίκησε εκτός έδρας 3-1 τον Ατρόμητο Πειραιά.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στο γήπεδο του Ρέντη με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της και θα μπορούσε να φύγει από εκεί με περισσότερα τέρματα διαφορά. Ειδικά στο α’ ημιχρόνιο αποδίδοντας ικανοποιητικά, προηγήθηκε με 1-0 με κεφαλιά του νεαρού Σιόβα μετά από άψογη σέντρα του Νιζάμη, ενώ έχασε πλήθος ευκαιριών που θα μπορούσαν να έχουν λήξει πρόωρα τον αγώνα.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν ποιοτικά ακατάστατη, αλλά ο Πουλάκης με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα λάβει διαχειριστικό χαρακτήρα, οι Καμινιώτες μείωσαν την διαφορά με απευθείας κτύπημα φάουλ.

Τα εύκολα άρχισαν να γίνονται δύσκολα, αλλά ένα σουτ του Ψυχογιού από μέση απόσταση έκανε το 3-1 και έστειλε το Μοσχάτο στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ψυχογιος, που ήταν περισσότερο ομαδικός από άλλες φορές, εξαιρετικά αγωνιστικός και όχι λίγες φορές εντυπωσιακός.

Να υπογραμμιστεί και η καλή απόδοση του νεαρού τερματοφύλακα Κακοσαίου που αντικατέστησε στον αγώνα τον Γιώρα.

Καλοί επίσης στο πρώτο μέρος οι κεντρικοί αμυντικοί Φιαμέγκος και Ντούμπερεκ, ο Βινίσιους (αν και έπαιζε αρκετά πίσω από την επιθετική γραμμή, και ο Νιζάμης.

Αγωνίστηκαν οι: Κακωσαιος, Ξυγκακης, Κουρκουτης, Ντουμπερεκ, Φιαμεγκος, Κορνελατος, Βινυσιους, Πουλάκης, Ψυχογιός, Σιόβας, Νιζαμης και σαν αλλαγές στο β’ ημιχρόνιο, οι: Παυλάκης, Σόσαρι και Λαμπάϊ.